11 Nisan 2007 Çarşamba

Düşle Gerçek Arasında Bir Yer: Pan' ın Labirenti
Yer İspanya.

İç savaş zamanı. Küçük bir kız çocuğu annesi ile farklı bir yere doğru yol alıyor.


İşte son zamanlarda izleyip de beğendiğim filmlerden biri: Pan' ın Labirenti.

Gerek konusu ve gerekse oyunculukları ile beni çok etkiledi. Özelikle de bütün şiddeti, gerçekliği ve kanlı görüntüleri ile savaş ortamı ve çevresine inat tüm masumluğu, sıcaklığı ve içtenliği ile küçük Ofelia karakterinin oluşturduğu kurgusu olağanüstüydü.


Ofelia annesi ve doğmamış kardeşi ile yeni bir eve, yeni bir babaya ve yeni bir ortama girmiştir. Öyle ki bir ortam ki, "cici babası" otoriter (daha çok acımasız) bir askerdi ve savaş şiddetini hissedirir. Ofelia ise her çocuk gibi peri masallarına inanmaktadır ve bu peri masalı gerçek olur...Konusunu böyle özetleyebileceğimiz 2006 yılı yapımı ve ABD, İspanya ile Meksika ortak yapımı olan filmi Guillermo del Toro yönetmiş, senaryoda kendisine ait.

Filmde "zalim baba" Vidal rolünde gördüğümüz Sergi Lopez benzersiz bir oyunculuk sergiliyor. Gerçek hayatında her zaman gülen gözleri ile karşımıza çıkarken filmde canlandırdığı karrakteri o kadar başarılı ve güçlü bir şekilde çiziyor ki kısa zamanda nefretinizi kazanıyor. Öyle ki izlerken bunun bir film olduğunu unutup Vidal' i ortadan kaldırmak istiyorsunuz!


Başroldeki bir diğer isimde Pan yani Doug Jones. Jones, bu filmde iki karakteri birden canlandırıyor. Evet, biri Pan ama ötekinin kim olduğunu ancak filmi izlerseniz öğrenebilirsiniz! Küçük bir ipucu vereyim; görür görmez tanıyacaksınız!Karakterler içindeki bir başka etkileyici isim Mercedes. Sevgili Ofelia' ya çok yardımcı olan ve tüm film boyunca izleyiciyi kendine hayran bırakan bu karakteri de yine İspanyol bir oyuncu, Maribel Verdu canlandırmış.


2007 yılında en iyi orjinal senaryo, en iyi orjinal müzik, en iyi sanat yönetmeni, en iyi makyaj ve en iyi yabancı film dallarında Oscar adayı da olan film, ne yazık ki sadece en iyi makyaj ve en iyi sanat yönetmeni dallarında kazanabildi.

Hayata farklı açıdan bakmak isteyenler için keyifle geçecek bir 119 dakika.(*) Fotograflar internetten alınmıştır.

Hiç yorum yok: